Svetski rekord u držanju daha pod vodom, neverovatnih 22 minuta!


Nemački ronilac Tom Zitas (35) postavio je novi svetski rekord zadržavši dah pod vodom neverovatnih 22 minuta i 22 sekunde.




























Na takmičenju koje je održano u Kini, Tomasu je protivnik bio dosadašnji svetski rekorder Rikardo Bahija. Ovaj Brazilac je držao svetski rekord rezultatom od 20 minuta i 21 sekunda.

Zitas i Bahija su zajedno ušli u rezervoare sa vodom koji su se nalazili jedan pored drugoga. Kako bi postigli što bolji rezultat, na početku je temperatura vode bila svega pet stepeni Celzijusa, da bi se postepeno povećavala do čak 40 stepeni.

Ljudski organizam troši manje kiseonika na niskim temperaturama. Ova disciplina je poznata i kao statično ronjenje jer takmičari kao da lebde pod vodom i prave što manje pokreta. Zitas je počeo da se bavi ronjenjem 2000. i do sada je postavio nekoliko rekorda.

- Pet sati pred takmičenje ništa ne jedem kako bih što više usporio metabolizam. Potom udišem što više čistog kiseonika - rekao je Zitas.

On kaže da ponekad i ne koristi čist kiseonik da bi ostvario dobar rezultat. Jednom je zadržao dah 10 minuta i 12 sekundi bez korišćenja čistog kiseonika.

Trenutni svetski rekord zadržavanja daha bez korišćenja čistog kiseonika od 11 minuta i 35 sekundi postavio je Sefan Mifsud još 2009. Zitas ima kapacitet pluća za 20 odsto veći nego prosečna osoba njegove građe. To je primetio instruktor ronjenja kada je Tom bio na odmoru.

Kako mozak reaguje?
U proseku, ljudski mozak može da toleriše između šest i devet minuta bez vazduha (kiseonika) pre nego što dođe do trajnog oštećenja.

Mozgovi beba i dece su otporniji od mozgova odraslih. Kod osoba sa većim kapacitetom pluća, mozak može da izdrži duže vreme bez kiseonika.

1 minut - Ćelije mozga počinju da umiru
3 minuta - Ozbiljno oštećenje mozga je sigurno
10 minuta - Veći deo ćelija mozga je izumro, oporavak nije moguć
15 minuta - Mozak je potpuno mrtav

0 коментара:

Постави коментар